2018 Eagle Valley XC Invitational



Division Results for the F-EIGHTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 6 4153 Sophia Nevin F 8 Glenwood Springs Middle S 2 F-EIGHTH 1 12 13:20.9 6:41
2 22 4245 Adele Horning F 8 Lake County Middle School 3 F-EIGHTH 2 12 14:27.3 7:14
3 33 3908 Sadie Millett F 8 Berry Creek Middle School 3 F-EIGHTH 3 12 14:52.9 7:27
4 36 3899 Gabrielle Leonardo F 8 Berry Creek Middle School 4 F-EIGHTH 4 12 14:58.1 7:30
5 72 4055 Samantha Boeke F 8 Eagle Valley Flyers 11 F-EIGHTH 5 12 16:23.1 8:12
6 74 3903 Molly Reeder F 8 Berry Creek Middle School 8 F-EIGHTH 6 12 16:36.7 8:19
7 102 4227 Brittany Loera Munoz F 8 Grand Valley Middle Schoo 2 F-EIGHTH 8 12 18:23.4 9:12
8 138 4226 Ana Lisa Chavez F 8 Grand Valley Middle Schoo 5 F-EIGHTH 10 12 20:15.9 10:08
9 142 4231 Nevaeh Henderson F 8 Grand Valley Middle Schoo 6 F-EIGHTH 11 12 20:53.2 10:27
10 146 4225 Alexis Belgum F 8 Grand Valley Middle Schoo 7 F-EIGHTH 12 12 21:26.9 10:44

Division Results for the F-FIFTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 78 4520 Ruthie Demino F 5 Vrd 8 F-FIFTH 1 2 16:54.4 8:28
2 116 3904 Reese Davis F 5 Berry Creek Middle School 11 F-FIFTH 2 2 18:54.2 9:28

Division Results for the F-SEVENTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 23 4477 Cassidy McDonald F 7 The Classical Academy Jun 1 F-SEVENTH 1 22 14:27.4 7:14
2 26 4260 Rose Horning F 7 Lake County Middle School 4 F-SEVENTH 2 22 14:37.9 7:19
3 42 4258 Keira King F 7 Lake County Middle School 7 F-SEVENTH 3 22 15:23.2 7:42
4 44 4144 Abigail Dufon F 7 Glenwood Springs Middle S 4 F-SEVENTH 4 22 15:28.9 7:45
5 65 4525 Lindsey Kiehl F 7 Vrd 7 F-SEVENTH 5 22 16:14.9 8:08
6 68 4032 Ava Bergsten F 7 Eagle Valley Flyers 10 F-SEVENTH 6 22 16:18.6 8:10
7 75 3996 Brook Wheeler F 7 Craig Middle School 10 F-SEVENTH 7 22 16:40.1 8:21
8 76 4262 Violet Hill F 7 Lake County Middle School 10 F-SEVENTH 8 22 16:47.7 8:24
9 77 4248 Clara Kirr F 7 Lake County Middle School 11 F-SEVENTH 9 22 16:48.4 8:25
10 80 4007 Joslyn Bacon F 7 Craig Middle School 12 F-SEVENTH 10 22 17:01.2 8:31
11 81 3909 Savannah Desportes F 7 Berry Creek Middle School 9 F-SEVENTH 11 22 17:01.9 8:31
12 87 4518 Gracie Johnson F 7 Vail Mountain School 2 F-SEVENTH 12 22 17:27.8 8:44
13 93 4036 Emma Bergsten F 7 Eagle Valley Flyers 13 F-SEVENTH 13 22 17:40.6 8:51
14 101 4491 Angie Arce-Gallegos F 7 Riverside Ms 5 F-SEVENTH 14 22 18:11.7 9:06
15 128 4519 Zibi Laird F 7 Vail Mountain School 4 F-SEVENTH 16 22 19:44.9 9:53
16 129 4517 Ellie Drescher F 7 Vail Mountain School 5 F-SEVENTH 17 22 19:45.0 9:53
17 130 4247 Avery Milne F 7 Lake County Middle School 16 F-SEVENTH 18 22 19:58.0 9:59
18 154 4354 Macy Morgan F 7 Rangely Middle School 5 F-SEVENTH 19 22 22:44.7 11:23
19 155 4006 Jazlin Quezada F 7 Craig Middle School 28 F-SEVENTH 20 22 22:48.5 11:25
20 156 4014 Nashaly Medina F 7 Craig Middle School 29 F-SEVENTH 21 22 22:49.5 11:25
21 158 4513 Cannon Olivia F 7 Ross Montessori 7 F-SEVENTH 22 22 24:28.6 12:15

Division Results for the F-SIXTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 62 4534 Alden Wyatt F 6 Vrd 6 F-SIXTH 1 26 15:58.2 8:00
2 88 3994 Ariana Buchanan F 6 Craig Middle School 15 F-SIXTH 3 26 17:28.9 8:45
3 89 4257 Jules Sandoval F 6 Lake County Middle School 12 F-SIXTH 4 26 17:32.1 8:47
4 94 3803 Araya Thompson F 6 Aspen Middle School 12 F-SIXTH 5 26 17:49.4 8:55
5 104 4533 Tatum Wells F 6 Vrd 10 F-SIXTH 6 26 18:26.5 9:14
6 107 4529 Noelle Razee F 6 Vrd 11 F-SIXTH 7 26 18:33.4 9:17
7 110 4041 Hailey Taylor F 6 Eagle Valley Flyers 15 F-SIXTH 9 26 18:49.0 9:25
8 115 4251 Grace Bunch F 6 Lake County Middle School 14 F-SIXTH 10 26 18:54.0 9:27
9 118 4250 Ella Bullock F 6 Lake County Middle School 15 F-SIXTH 11 26 18:56.5 9:29
10 121 4509 Caroline Coe F 6 Ross Montessori 5 F-SIXTH 12 26 19:07.3 9:34
11 127 3816 Mino Khan-Farooqi F 6 Aspen Middle School 17 F-SIXTH 13 26 19:44.4 9:53
12 131 4020 Sarah Johnson F 6 Craig Middle School 20 F-SIXTH 14 26 19:59.9 10:00
13 132 3997 Brooklynn Kroese F 6 Craig Middle School 21 F-SIXTH 15 26 20:06.0 10:03
14 133 3993 Alyssa Lewarne F 6 Craig Middle School 22 F-SIXTH 16 26 20:06.2 10:04
15 134 4048 Maggie Linscott F 6 Eagle Valley Flyers 18 F-SIXTH 17 26 20:07.6 10:04
16 135 4008 Kayden Grinolds F 6 Craig Middle School 23 F-SIXTH 18 26 20:10.1 10:06
17 136 4261 Susie Bullock F 6 Lake County Middle School 17 F-SIXTH 19 26 20:12.6 10:07
18 137 4003 Hannah Kilpatrick F 6 Craig Middle School 24 F-SIXTH 20 26 20:15.3 10:08
19 139 3992 Alexis Noland F 6 Craig Middle School 25 F-SIXTH 21 26 20:21.4 10:11
20 141 4009 Lilliana Williams F 6 Craig Middle School 26 F-SIXTH 22 26 20:36.6 10:19
21 143 4494 Briley Edwards F 6 Riverside Ms 6 F-SIXTH 23 26 20:55.8 10:28
22 145 4151 Kayla McClaslin F 6 Glenwood Springs Middle S 6 F-SIXTH 24 26 21:24.6 10:43
23 148 4506 Jocelyn Silva F 6 Riverside Ms 7 F-SIXTH 25 26 21:48.7 10:55

Division Results for the M-EIGHTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 1 4259 Matt Cairns M 8 Lake County Middle School 1 M-EIGHTH 1 32 11:53.9 5:57
2 4 4501 Tyler Parker M 8 Riverside Ms 1 M-EIGHTH 2 32 13:01.4 6:31
3 5 4253 Jace Peters M 8 Lake County Middle School 2 M-EIGHTH 3 32 13:12.9 6:37
4 8 4521 Felix Gruner M 8 Vrd 2 M-EIGHTH 4 32 13:48.7 6:55
5 9 4050 Nicco Von Stralendorf M 8 Eagle Valley Flyers 1 M-EIGHTH 5 32 13:51.2 6:56
6 10 4045 Jonathan Boyer M 8 Eagle Valley Flyers 2 M-EIGHTH 6 32 13:52.1 6:57
7 11 3995 Boden Reidhead M 8 Craig Middle School 2 M-EIGHTH 7 32 13:54.4 6:58
8 13 4016 Noah Mortensen M 8 Craig Middle School 3 M-EIGHTH 8 32 14:00.5 7:01
9 15 3897 Bergen Drummet M 8 Berry Creek Middle School 1 M-EIGHTH 9 32 14:10.9 7:06
10 17 4033 Charlie Schafer M 8 Eagle Valley Flyers 3 M-EIGHTH 10 32 14:18.8 7:10
11 20 4350 Andrew Dorris M 8 Rangely Middle School 1 M-EIGHTH 11 32 14:24.2 7:13
12 21 4042 Jake Drever M 8 Eagle Valley Flyers 5 M-EIGHTH 12 32 14:24.8 7:13
13 28 4249 Dakota Hanson M 8 Lake County Middle School 5 M-EIGHTH 13 32 14:40.1 7:21
14 29 4005 Ian Trevenen M 8 Craig Middle School 5 M-EIGHTH 14 32 14:44.7 7:23
15 30 4037 Ethan Barber M 8 Eagle Valley Flyers 7 M-EIGHTH 15 32 14:49.9 7:25
16 37 4040 Gavin Doan M 8 Eagle Valley Flyers 8 M-EIGHTH 16 32 15:09.2 7:35
17 49 3902 Keegan Collins M 8 Berry Creek Middle School 5 M-EIGHTH 17 32 15:36.8 7:49
18 51 3811 Eske Ronnau M 8 Aspen Middle School 8 M-EIGHTH 18 32 15:44.1 7:53
19 57 4351 Anthony Dorris M 8 Rangely Middle School 2 M-EIGHTH 19 32 15:51.7 7:56
20 61 4030 Wyatt Bumgardner M 8 Debeque Middle School 1 M-EIGHTH 20 32 15:57.4 7:59
21 67 4000 Forrest Siminoe M 8 Craig Middle School 9 M-EIGHTH 21 32 16:18.5 8:10
22 71 4352 Fisher Winder M 8 Rangely Middle School 3 M-EIGHTH 22 32 16:22.2 8:12
23 73 3898 Eli Grundberg M 8 Berry Creek Middle School 7 M-EIGHTH 23 32 16:33.4 8:17
24 83 4038 Finn Bradbury M 8 Eagle Valley Flyers 12 M-EIGHTH 24 32 17:02.9 8:32
25 95 4024 Zach Craig M 8 Craig Middle School 16 M-EIGHTH 25 32 17:54.1 8:58
26 98 4232 Krisp Elsrod M 8 Grand Valley Middle Schoo 1 M-EIGHTH 26 32 18:01.7 9:01
27 100 4515 Eddie Alrick M 8 Vail Mountain School 3 M-EIGHTH 27 32 18:10.5 9:06
28 114 4043 Jake Linscott M 8 Eagle Valley Flyers 16 M-EIGHTH 28 32 18:53.6 9:27
29 117 4229 Dylan Sherraden M 8 Grand Valley Middle Schoo 4 M-EIGHTH 29 32 18:56.1 9:29
30 124 4001 Garrett Mercer M 8 Craig Middle School 19 M-EIGHTH 30 32 19:27.6 9:44
31 125 4046 Logan Betz M 8 Eagle Valley Flyers 17 M-EIGHTH 31 32 19:34.7 9:48
32 151 4052 Parker French M 8 Eagle Valley Flyers 21 M-EIGHTH 32 32 22:04.9 11:03

Division Results for the M-FIFTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 18 4056 Tyler Blair M 5 Eagle Valley Flyers 4 M-FIFTH 1 12 14:19.5 7:10
2 24 4035 Dylan Blair M 5 Eagle Valley Flyers 6 M-FIFTH 2 12 14:30.3 7:16
3 31 3900 Ian Crofton M 5 Berry Creek Middle School 2 M-FIFTH 3 12 14:51.3 7:26
4 41 3808 Chile Smart M 5 Aspen Middle School 7 M-FIFTH 4 12 15:21.5 7:41
5 48 4514 Noah Smith M 5 Ross Montessori 2 M-FIFTH 6 12 15:35.3 7:48
6 54 4511 Will Karow M 5 Ross Montessori 3 M-FIFTH 7 12 15:49.6 7:55
7 113 3905 Rennick Williams M 5 Berry Creek Middle School 10 M-FIFTH 8 12 18:52.4 9:27
8 120 3906 Ryan Fish M 5 Berry Creek Middle School 12 M-FIFTH 9 12 19:01.6 9:31
9 122 3814 Leo Roennau M 5 Aspen Middle School 15 M-FIFTH 10 12 19:13.2 9:37
10 123 3813 Jackson Rumbaugh M 5 Aspen Middle School 16 M-FIFTH 11 12 19:14.4 9:38
11 150 4047 Logan Drever M 5 Eagle Valley Flyers 20 M-FIFTH 12 12 21:57.4 10:59

Division Results for the M-SEVENTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 3 4527 Porter Middaugh M 7 Vrd 1 M-SEVENTH 1 32 12:24.3 6:13
2 7 4017 Owen Gifford M 7 Craig Middle School 1 M-SEVENTH 2 32 13:37.4 6:49
3 12 3807 Chase Kelly M 7 Aspen Middle School 1 M-SEVENTH 3 32 13:55.2 6:58
4 14 3819 Sawyer McClernon M 7 Aspen Middle School 2 M-SEVENTH 4 32 14:08.3 7:05
5 16 3817 Peter Dewetter M 7 Aspen Middle School 3 M-SEVENTH 5 32 14:12.3 7:07
6 19 4002 Grady Wooden M 7 Craig Middle School 4 M-SEVENTH 6 32 14:21.3 7:11
7 25 3801 Andrew Perley M 7 Aspen Middle School 4 M-SEVENTH 7 32 14:36.0 7:18
8 27 3806 Brody Fox M 7 Aspen Middle School 5 M-SEVENTH 8 32 14:38.2 7:20
9 35 4523 Jack Hughes M 7 Vrd 3 M-SEVENTH 9 32 14:55.0 7:28
10 38 4039 Gage Stowell M 7 Eagle Valley Flyers 9 M-SEVENTH 10 32 15:10.1 7:36
11 40 3809 Edwin Ryerson M 7 Aspen Middle School 6 M-SEVENTH 12 32 15:16.2 7:39
12 43 4528 Theo Krueger M 7 Vrd 4 M-SEVENTH 13 32 15:28.8 7:45
13 46 4004 Hudson Jones M 7 Craig Middle School 6 M-SEVENTH 14 32 15:32.9 7:47
14 47 4526 Jack Kovacik M 7 Vrd 5 M-SEVENTH 15 32 15:34.5 7:48
15 50 4516 Will Brunner M 7 Vail Mountain School 1 M-SEVENTH 16 32 15:43.0 7:52
16 53 4504 Ethan Ringer M 7 Riverside Ms 2 M-SEVENTH 17 32 15:47.1 7:54
17 55 4256 Josiah Horning M 7 Lake County Middle School 8 M-SEVENTH 18 32 15:50.8 7:56
18 56 4244 Abel Gonzales M 7 Lake County Middle School 9 M-SEVENTH 19 32 15:51.6 7:56
19 58 4010 Logan Silva M 7 Craig Middle School 7 M-SEVENTH 20 32 15:53.4 7:57
20 59 3901 John McAbee M 7 Berry Creek Middle School 6 M-SEVENTH 21 32 15:53.9 7:57
21 60 3805 Bridger Thompson M 7 Aspen Middle School 10 M-SEVENTH 22 32 15:54.0 7:57
22 64 4510 Keery Haven M 7 Ross Montessori 4 M-SEVENTH 23 32 16:14.3 8:08
23 85 4524 Owen Jackson M 7 Vrd 9 M-SEVENTH 25 32 17:13.2 8:37
24 91 4353 Justin Allred M 7 Rangely Middle School 4 M-SEVENTH 26 32 17:39.3 8:50
25 96 4493 Logan Boyd M 7 Riverside Ms 3 M-SEVENTH 27 32 17:56.3 8:59
26 106 4254 Jaime Castillo M 7 Lake County Middle School 13 M-SEVENTH 29 32 18:29.0 9:15
27 109 4034 Cooper Filmore M 7 Eagle Valley Flyers 14 M-SEVENTH 30 32 18:45.2 9:23
28 111 3804 Beau Toepfer M 7 Aspen Middle School 14 M-SEVENTH 31 32 18:50.8 9:26
29 153 4233 Stephen Koenig M 7 Grand Valley Middle Schoo 9 M-SEVENTH 32 32 22:37.9 11:19

Division Results for the M-SIXTH

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 2 4146 Benny Swanson M 6 Glenwood Springs Middle S 1 M-SIXTH 1 20 12:00.3 6:01
2 32 4150 Jack Berkheimer M 6 Glenwood Springs Middle S 3 M-SIXTH 2 20 14:51.8 7:26
3 34 4255 Jaren Peters M 6 Lake County Middle School 6 M-SIXTH 3 20 14:55.0 7:28
4 52 3812 Felix Kurkulis M 6 Aspen Middle School 9 M-SIXTH 4 20 15:44.9 7:53
5 66 3999 Ethan Silva M 6 Craig Middle School 8 M-SIXTH 5 20 16:18.3 8:10
6 79 4015 Noah Beason M 6 Craig Middle School 11 M-SIXTH 7 20 16:56.8 8:29
7 82 3820 Stewart Corona M 6 Aspen Middle School 11 M-SIXTH 8 20 17:02.5 8:32
8 84 4019 Santiago Quezada M 6 Craig Middle School 13 M-SIXTH 9 20 17:09.1 8:35
9 86 4023 Xabriel Robles M 6 Craig Middle School 14 M-SIXTH 10 20 17:25.3 8:43
10 92 4149 Ezra Goscha M 6 Glenwood Springs Middle S 5 M-SIXTH 11 20 17:39.3 8:50
11 99 4022 Wyatt Tucker M 6 Craig Middle School 17 M-SIXTH 12 20 18:10.5 9:06
12 103 4228 Craig Cotter M 6 Grand Valley Middle Schoo 3 M-SIXTH 13 20 18:24.4 9:13
13 105 3821 Trey Morrissey M 6 Aspen Middle School 13 M-SIXTH 14 20 18:27.9 9:14
14 119 4021 Travis Lefevre M 6 Craig Middle School 18 M-SIXTH 15 20 18:57.3 9:29
15 140 4051 Nolan Bettis M 6 Eagle Valley Flyers 19 M-SIXTH 16 20 20:29.4 10:15
16 144 4011 Mason Lorio M 6 Craig Middle School 27 M-SIXTH 17 20 21:10.6 10:36
17 147 4230 Eli Susie M 6 Grand Valley Middle Schoo 8 M-SIXTH 18 20 21:27.3 10:44
18 152 4148 Erik Morfin M 6 Glenwood Springs Middle S 7 M-SIXTH 19 20 22:30.8 11:16
19 157 4535 Wyatt Brandt M 6 Ross Montessori 6 M-SIXTH 20 20 24:28.4 12:15

Division Results for the None

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 39 4484 Devon Blanchard M 15:13.3
2 45 4512 Magnus Knable M 15:31.4
3 63 4487 Isabella Moon F 16:00.7
4 69 4488 Ephraim Nesbitt M 16:20.6
5 70 4481 Emerson Kennedy M 16:21.3
6 90 4486 Anna Moon F 17:36.1
7 97 4492 Alex Arrasmith M 17:56.7
8 108 4482 Maddy Anderson F 18:36.0
9 112 4483 Samantha Anderson F 18:52.4
10 126 4489 Lucy Silcox F 19:44.0
11 149 4490 Nicola Stringham F 21:53.8